Učíme se WordPress #2 – Instalace [náhledový obrázek]

Učíme se WordPress #2 – Instalace

Řekněme, že v tuto chvíli máte v ruce klíče od nově zařízeného webhostingu, tj. FTP přístup a přístup k MySQL databázi. Co dál? Jak si na webu zprovozníte WordPress?

Předem upozorňuji, že je postup popsaný laicky. Většina zkušených uživatelů by si pravděpodobně dokázala poradit sama.

 1. Nejprve si musíte nainstalovat nějaký program, pomocí kterého se dostanete do adresáře na webovém serveru. Takových programů je spousta. Já osobně používám WinSCP. Je jednoduchý a funguje = nejsou s ním problémy. Můžete si ho stáhnout z oficiálního webu na této stránce: http://winscp.net/eng/download.php (odkaz Installation package). WinSCP, jak je patrné z jeho názvu, funguje jen pod Windows. Pokud používáte Linux, poohlédněte se třeba zde http://www.linuxexpres.cz/software/ftp-klient-pro-linux nebo hledejte pod touto frází „FTP klient Linux“. Pokud pracujete na Macovi s OS X, tak zkuste hledat obdobně „FTP klient Mac“. Ovládání těchto programů je vesměs hodně podobné. Máte nainstalováno? Výborně.
 2. Teď musíme stáhnout samotný WordPress, nejlépe z oficiálního (do češtiny lokalizovaného) webu, viz. https://cs.wordpress.org/ Nejnovější verze bývá obvykle dostupná vpravo pod modrým tlačítkem. Stáhnete ji zabalenou ve formátu ZIP, který lze otevřít snad na všech počítačích s moderním operačním systémem. Soubor je třeba takzvaně rozbalit, abyste z něj dostali celý obsah WordPressu. Ve Windows se to dělá například přes pravé tlačítko myši, následně zvolíte volbu „Extrahovat vše“. Kořenový adresář WordPressu obsahuje tři složky „wp-admin“, „wp-content“, „wp-includes“ s dalším obsahem a 16 souborů.

  Jan Konečný - WordPress - Jak rozbalit archiv
  Rozbalení ZIP archivu přes pravé tlačítko myši

  Jan Konečný - WordPress - Obsah
  Obsah WordPressu
 3. Nyní musíme nahrát WordPress do adresáře na webovém serveru. Spustíme WinSCP nebo jiného nainstalovaného FTP klienta. Při prvním spuštění se nás zeptá na údaje FTP přístupu. Vyplníme všechna políčka podle přístupových údajů, které jsme dostali od poskytovatele webhostingu. Na webový server se poté připojíme přes tlačítko „Přihlásit“.
  Jan Konečný - WinSCP - Nové místo
 4. Měli bychom teď být v jednom okně (obvykle pravém) přihlášeni k webovému serveru. Většinou jsme po přihlášení nasměrováni do nadřazené složky a složka, kde se má nacházet samotná prezentace se jmenuje „www“ nebo „htdocs“ – případně se poraďte s poskytovatelem webhostingu, zda nemá na svém webu nápovědu apod.

  V druhém okně je složka v našem počítači (pravděpodobně výchozí Dokumenty nebo pracovní Plocha). Zde musíme najít místo, kde jsme rozbalili ZIP soubor s WordPressem a celý obsah tam nahrát. To znamená překopírovat zmíněné 3 složky („wp-admin“, „wp-content“ a „wp-includes“) včetně jejich obsahu a 16 souborů do složky na webovém serveru, tj. „www“, „htdocs“ nebo něco obdobného.

 5. Tak, WordPress je nakopírovaný, ale ještě není nainstalovaný. K tomu je třeba nastavit spojení na MySQL databázi – to jsou ty další údaje, které jsme dostali od poskytovatele webhostingu. Ve WinSCP v okně se složkou na webovém serveru najdeme soubor „wp-config-sample.php“, který se nachází v kořenovém adresáři. Stiskneme F4, abychom jej mohli editovat.
 6. Změníme v něm několik řádků:
  Jan Konečný - WordPress - konfigurace
  Náhled editovaného souboru wp-config-sample.php

  Na řádku: define(‚DB_NAME‘, ‚database_name_here‘); místo textu „database_name_here“ napíšeme jméno databáze, které nám přidělil poskytovatel webhostingu. (V případě, že jsme si s hostingem zakoupili více databází, vybereme název jedné z nich. Některé firmy nabízí k hostingu neomezený počet databází, ale je třeba je předem vytvořit v administraci webhostingu.)

  Na řádku: define(‚DB_USER‘, ‚username_here‘); místo textu „username_here“ zadáme uživatelské jméno spojené s databází.

  Na řádku: define(‚DB_PASSWORD‘, ‚password_here‘); místo textu „password_here“ zadáme heslo k dané databázi.

  Na řádku: define(‚DB_HOST‘, ‚localhost‘); zadáme host adresu databáze, jde o adresu, na které je databáze přístupná.

  Ještě zkontrolujeme řádek define(‚DB_CHARSET‘, ‚utf8‘); zda je tam uvedeno utf8, což je důležité pro to, aby fungovala správně česká diakritika.

  Pokud budete na svém webhostingu používat pouze jednu instalaci WordPressu, můžete následující odstavec směle přeskočit.

  Dále je třeba nastavit předponu (prefix) tabulek v databázi. Pomocí předpony můžeme odlišit data několika na sobě nezávislých instalací WordPress, pokud používají tutéž databázi. Využijete to v případě, pokud chcete mít jeden WordPress na adrese www.mojedomena.cz a druhý na adrese www.mojedomena.cz/projekt a přitom nechcete přikupovat další databázi. Proto můžete na řádku $table_prefix = ‚wp_‘; nechat pro první instalaci hodnotu „wp_“ a pro druhou například „projekt_“.

 7. Po uložení změn (ikona diskety nebo zkratka Ctrl + S) přejmenujeme soubor na „wp-config.php“
 8. Nyní zadejte do prohlížeče adresu vašeho webu (např. zmiňovaná www.mojedomena.cz). Objeví se stránka s nastavením. Vyplnit ji je hodně jednoduché, stačí zadat název webu, uživatelské jméno a heslo do administrace WordPressu, e-mailová adresa (musíte zadat skutečnou adresu, pokud zapomenete heslo, sem vám přijde odkaz pro nastavení nového) a samozřejmě povolte prohledávání a indexování obsahu vyhledávači.
  Jan Konečný - WordPress - Instalace
 9. Po kliknutí na tlačítko „Instalovat WordPress“ se vám po chvilce objeví stránka s úspěšným dokončením instalace.
  Jan Konečný - WordPress - Hotová instalace
 10. Můžete se přihlásit a začít objevovat funkce redakčního systému. Jako první krok doporučuji přepsat vzorový příspěvek a vzorovou stránku. Případně změnit šablonu.

Ale o tom až někdy příště.

Předchozí články o WordPressu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat