Učíme se WordPress #1 – Jak a kde začít?

Když se jednoho dne vzbudíte s pocitem, že chcete sdílet se světem své myšlenky a výtvory prostřednictvím vlastní webové stránky, ale nevíte jak na to, tak je tento článek a jeho další pokračování přesně pro vás. Vaše vlastní výtvory mohou být třeba texty, fotografie, kresby nebo i písničky. Co chcete sdělovat je zcela ve vaší režii.

Ale co když nevíte jak na to? Můžete sice využít některou ze sociálních sítí (a že jich je), avšak na svém webu budete svým vlastním pánem. Budete moci zveřejňovat co budete chtít a v jaké podobě budete chtít. Webové stránky, které nemáte pod kontrolou, mohou s vaším obsahem nakládat po svém a není vyloučeno, že jednoho skončí, zavřou se nebo si stávající komunita za ně najde jinou náhradu.

Poměrně jednoduchým, administračně přívětivým a široce přizpůsobitelným redakčním systémem je WordPress. Používám ho pro svoje projekty už několik let a líbí se mi na něm, že pro něj existuje množství rozšíření, která jsou zdarma a že jej používá ohromné množství uživatelů, a je tak opravdu detailně zdokumentován. Co všechno je třeba, abyste jej také mohli používat?

Vlastní adresa/doména

Výhody vlastní adresy asi není třeba vyjmenovávat. Je rozhodně lepší mít adresu ve tvaru www.[vybraný_text].cz než něco, co vám někdo přidělil a vy si v lepším případě na konec adresy „dolepíte“ svou přezdívku či jméno, v horším případě nesrozumitelné uživatelské číslo.

Kde se taková doména dá pořídit? Předně, když se budete po doménách pídit, brzo narazíte na pojmy „doména 1. řádu“, „doména 2. řádu“ apod. Je to docela prosté – doména 1. řádu je koncovka adresy za tečkou. To znamená typické české „.cz“, evropské „.eu“ a další. Pokud budete psát na svém webu česky, pravděpodobně sáhnete po „.cz“. Domény 1. řádu jsou dané a nelze si registrovat něco vlastního. Možná v budoucnu bude možné vybrat si i tuto koncovku, ale zatím (pokud je mi známo) to nejde. Proto vás bude zajímat hlavně doména 2. řádu (to je ten [vybraný_text]). Je ale vhodné zmínit, že volba domény 1. řádu obvykle ovlivňuje cenu za registrovanou adresu. Domény 3. řádu jsou potom analogicky názvy před druhou tečkou – [váš_text].domena.cz. Doménu si většinou koupíte společně s webhostingem. Je to pro začátečníky rozhodně jednodušší postup. Registrace se platí obvykle na 1 rok.

Webhosting

Váš web musí někde fyzicky existovat, a proto jsou zde webhostingové firmy, které vám pronajmou místo na disku a výpočetní výkon webserveru. Na neustále běžícím serveru je váš web umístěn a dostupný. Ty lepší a pochopitelně dražší firmy obvykle garantují dostupnost co možná nejblíže ke sto procentům. U levnějších firem se můžete setkat s výpadky, ale většinou to nebývá nic dramatického. Stačí si projít pár diskuzí nebo se můžete podívat na tuto stránku, kde dostupnost webhostingů měří: http://mereni.kyblsoft.cz/ Nedoporučoval bych řídit se jen podle dostupnosti, berte v potaz i cenu a parametry. Některá nastavení jsou pro začátečníka zbytečná, některá naopak pro provoz WordPressu nezbytná.

Jednotlivé parametry webhostingu

Velikost datového prostoru

WordPress je poměrně nenáročný na prostor na hard disku – čistá instalace s několika šablonami a pluginy zabere přibližně 30 MB. Pokud se však chcete na svém webu chlubit svými fotkami nebo skladbami, počítejte s tím, že postupně vám web „slupne“ bez problémů 500 MB a víc. Je lepší uvažovat dopředu. Častokrát je navíc datový prostor sdílený s e-mailovými schránkami. To znamená, že pokud máte na svém webhostingu založeno 5 e-mailových schránek a do každé přijdou e-maily o velikosti 50 MB, tak je 250 MB hned vyčerpáno.

PHP

PHP je programovací/skriptovací jazyk, ve kterém je WordPress naprogramován. Webhosting jej musí podporovat, a to minimálně verzi 5.2.4 nebo vyšší. V budoucnu bude patrně vyžadovat novější verzi, ale nehrne se do těch nejnovějších sotva vydaných verzí a drží se sympaticky zpátky. (Aktuální nejčerstvější verze PHP je 5.6.4.) Nemusíte se v něm orientovat. Stačí, když budete vědět, že existuje, na webhostingu jede a to je celé.

Ačkoli existuje ještě jeden důležitý parametr v nastavení PHP, a to sice paměť pro běh skriptů. Server rezervuje pro běh (fungování) skriptovacího jazyka na vašem webu část své operační paměti. V dnešní době je tato hodnota obvykle mezi 64-256 MB. Ale setkal jsem se s webhostingem, který měl rezervováno jen 32 MB pro běh skriptů a WordPress byl v tomto stavu naprosto nepoužitelný. Minimum pro jeho běh je něco kolem 40 MB. Samozřejmě platí čím více tím lépe. Informaci o tom, kolik MB paměti máte k dispozici, se dozvíte na webu dané webhostingové firmy nebo se na to raději přeptejte.
Bližší info o PHP viz Wikipedia.
Oficiální stránky PHP.

MySQL

MySQL je databázová platforma. WordPress ji využívá a bez ní ho nenainstalujete. Představte si MySQL jako nějakou kouzelnou krabičku, do které váš web ukládá informace a následně si je znovu vytahuje – víc o fungování databází vás zajímat nemusí (pokud se jim nechcete nějak víc věnovat). WordPress vyžaduje verzi 5.0 a vyšší, což opět není nic neobvyklého a je to bráno za standard. Databáze vám stačí jen jedna. Pokud byste chtěli na své doméně provozovat více instalací WordPressu – například na doméně třetího řádu test.[váš_název].cz, dá se to realizovat přes jednu databázi a nemusíte jich mít víc. Některé webhostingové firmy mají i datové omezení na databázi, počítejte s tím, že na začátku může mít databáze něco kolem 2 MB, ale časem může hodně narůst. Proto je lepší počítat s velikostí kolem 50 MB. Bližší info o MySQL viz Wikipedia.
Oficiální stránky MySQL.

Traffic

Tímto pojmem se myslí objem přenesených dat vašeho webu ze serveru k návštěvníkům. Řekněme, že máte traffic nastavený od poskytovatele na 15 GB/měsíc. Tzn. že si z vašeho webu každý měsíc 1000 lidí stáhne 15 MB (to se přibližně rovná buď třem písničkám v MP3 formátu, nebo pěti nezmenšeným fotkám z digitálního foťáku). Za překročení limitu si obvykle něco připlatíte. Proto je dobré vybrat si webhosting s trafficem s vyšším limitem nebo rovnou neomezený.

Operační systém

Někdy vám poskytovatelé dávají vybrat, zda chcete svůj web umístit na server s operačním systémem Linux nebo Windows. Prakticky to pro vás nemá žádný význam. Jediný rozdíl navenek pro laiky je ten, že (pokud se nepletu) Linux striktně rozlišuje velká a malá písmena („poznamky.txt“ a „Poznamky.TXT“ jsou dva odlišné soubory v téže složce), kdežto u Windows je to jedno („poznamky.txt“, „Poznamky.TXT“ a „POZNAMKY.TXT“ nemohou existovat vedle sebe v jedné složce – jedná se o tentýž soubory).

Povolení .htaccess

Co to je „.htaccess“? V tuto chvíli vám stačí vědět, že tato věc (respektive pokud je aktivní na vašem webhostingu) je odpovědná za tzv. „hezké adresy“ na webu. Hezkými adresami se myslí www.jankonecny.cz/ma-tvorba a ne www.jankonecny.cz/?page_id=20. Není to nutné pro fungování redakčního systému, ale prostě to vypadá dobře – a pro vyhledávače je lepší, když je v adrese něco, co dává smysl.
Bližší technické info o .htaccess viz Wikipedia.

Správa DNS

DNS (Domain Name System) je zodpovědný za to, že po napsaní adresy do prohlížeče se vám zobrazí konkrétní obsah z konkrétního serveru a vše se správně přiřadí. Pro začátečníky doporučuji, aby správu DNS nechali na poskytovateli webhostingu. Pokud tuto možnost v parametrech nenajdete, podle všeho je správa DNS automaticky na poskytovateli služeb. Ale je lepší si být jistý.
Bližší technické info o DNS viz Wikipedia.

Závěrem

To je ze základních parametrů asi všechno. Snad ten malý výčet pomůže začátečníkům v orientaci. Účelem příspěvku není probrat úplně všechny parametry, nastavení a zhodnotit, který webhosting je nejvýhodnější a nejlepší. Pokud někdo bude chtít vědět, od které firmy mám webhosting, může mi napsat například přes kontaktní formulář.

Po zaplacení konkrétního webhostingu a domény vám přijde e-mail s přístupovými informacemi k vašemu webu. Neměl by v nich chybět přístup FTP (File Transfer Protocol) a MySQL. Přes FTP se dostanete do vaší složky na serveru, kam můžete nahrávat soubory. Struktua FTP přístupových informací je: host (ftp adresa), login (přihlašovací jméno) a heslo. Přístupové údaje k MySQL jsou klíče od kouzelné krabičky pro data, které předáte přímo WordPressu, a pokud budete mít štěstí, nebudete muset do databáze vůbec zasahovat. Struktura MySQL přístupových informací je: host, název databáze, login (přihlašovací jméno), heslo.

Až budete mít v ruce přístupové údaje k vašemu webu, můžete začít s instalací WordPressu. Ale to si povíme příště. 😉

2 komentářů u „Učíme se WordPress #1 – Jak a kde začít?“

  1. Už sice s WordPressem kamarádím a dokážu ho běžně používat bez problémů, ale i tak jsem se v článku dozvěděla novinky (co je to DNS, MySQL, .htaccess atd.). O těch pojmech jsem už slyšela, ale to je tak asi všechno. Díky. 😉

    1. Díky za komentář. Blog je ještě trochu v „beta“ provozu, takže ty komentáře nestíhám moc sledovat. Postupně upravuju všechno, co se naskytne. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat