Typografie #2.5 – Doplnění k prostrkání a prokladu [náhledový obrázek]

Typografie #2.5 – Doplnění k prostrkání a prokladu

Byl jsem v komentářích upozorněn na to, že jsem ve svém článku Záhadná typografie #2 – Prostrkání a proklad, uvedl pár nepřesností. Myslím, že je na místě, abych to uvedl na pravou míru a zbytečně tak nemátl.

To, co jsem uvedl jako prostrkání je ve skuečnosti kerning, neboli vyrovnání. Jde o optimální mezery mezi písmeny, aby působily opticky stejně a navozovaly tak dojem, že je mezi písmeny stejně velký prostor. Prostrkáním potom myslíme situaci, kdy zvětšujeme či zmenšujeme mezeru mezi písmeny o danou délku.

Kladné prostrkání písma

S pojmem řádkový rejstřík je úzce spjat další pojem stránkový rejstřík. Spočívá v tom, že pokud rozdělíme stránku na dané řádky, měli bychom na každé stránce začínat na stejném řádku a obdobně na stejném řádku končit. Pokud sázíme na stránce vysvětlivky menším písmem nebo naopak nadpisy větším písmem, je dovoleno stránkový rejstřík porušit. Avšak řádkový rejstřík hlavního textu (obzvlášť za situace, kdy se jedná o vícesloupcovou sazbu) bychom měli dodržet v každém případě.

Ukázka dodrženého řádkového rejstříku při porušeném stránkovém rejstříku při dvousloupcové sazbě

Ukázka dodrženého stránkového i řádkového rejstříku při dvousloupcové sazbě

Poznámka z praxe

Většinou jsem se snažil dodržet stránkový rejstřík, i když jsem používal jiné velikosti písma. Upřednostňoval jsem definované pozice řádku i za cenu, že tím naruším poměr mezi velikostí písma a prokladem.

Například:

Druh textu Velikost písma Proklad
hlavní text 9 bodů 11 bodů
vysvětlivky 7 bodů 11 bodů
nadpisy 16 bodů 22 bodů

Předchozí články o typografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat