Rutina přináší výsledky. Měj plán a nenech si jej vzít. [TIP #4] [náhledový obrázek]

Rutina přináší výsledky. Měj plán a nenech si jej vzít. [TIP #4]

Je to těžké. Tvůrčí proces jehož cílem je něco většího než jednoduchá malůvka nebo povídka na pár stránek je zdlouhavý. Je zdlouhavý, vyžaduje spoustu času a odhodlání. A co víc, častokrát není mezi jednotlivými dny vidět žádný pokrok.

Zaveď si rutinu. Zní to strašně nudně, ale jedině tak si můžeš být jistý výsledky. Nejde jen o pracovní rutinu. Zkus si určit, nejen kolik času strávíš samotnou prací, ale kolik času si vyhradíš přípravou práce, kolik času se budeš věnovat sebepropagaci, kolik času obětuješ studiu, kolik zábavě apod.

Musím se přiznat, že tohle je věc, se kterou strašně dlouho a urputně bojuju. Nechtěl bych se pouštět do sebezpytovacích úvah, ale jsem (asi) typ člověka, který se snaží zajímat o spoustu věcí. Častokrát se na tom zpropadeném internetu vlivem nejrůznějších asociací dostanu úplně někam jinak, přečtu spoustu článků (ve skutečnosti je ani číst nechci) a dozvím se spoustu věcí. Ale ta skutečná práce se nikam neposune.

TIP #4 - Rutina přináší výsledky

Částečně mi v tom pomáhá pomodoro, ale to je jen taková berlička. Většinou stačí překonat tu prvotní lenost, která se bere kdo ví odkud, a po chvíli se dostaví radost z tvůrčího procesu. Samozřejmě, když se aspoň trochu daří. Nic mne nedokáže rozčílit tak, jako práce, která mi nejde od ruky. Párkrát jsem se snažil namalovat jeden obrázek – měl jsem naprosto jasnou představu – ale ani po druhém pokusu se mi to nepodařilo. Ta představa zůstala nenaplněná, za to odpadkový koš jsem naplnil vrchovatě. A skoro jsem při tom zlomil pár štětců. Konec odbočky, která nesouvisí s rutinou. Zatracené asociace. 🙂

Nezáviděníhodnou pozici mají navíc ti, kteří chodí do běžného zaměstnání a snaží se tvořit na omezené ploše svého volného času. Bohužel jsem jedním z nich, psaní mne neživí. Pokud si vyděláte tvorbou (ať už jde o psaní, malování, skládání hudby či sochaření) dostatek peněz, buďte za to rádi. My ostatní se do toho stavu za přispění rutiny snad také jednou dopracujeme.

Chce to vyhradit si na práci čas, rozplánovat si ho a výsledky se dostaví. Plán je důležitý, ne-li nejdůležitější. Nesmíme nikomu dovolit, aby nám ho vzal. Ale pozor, nesmíme se přeceňovat. Pokud to přepálíme, velice brzy nás to znechutí a přestane bavit. A to by byla škoda. Nikdy totiž nevíme, jestli nás od úspěchu dělí dny, týdny nebo roky.

Předchozí tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat