Robert L. Forward – Dračí vejce [náhledový obrázek]

Robert L. Forward – Dračí vejce

Nedávno jsem dočetl knížku Dračí vejce, kterou mi doporučila moje kamarádka. Rád bych se podělil o pár dojmů a hlavně si touto formou zapsal, o čem to bylo, abych si to mohl v budoucnu připomenout. V podstatě si píšu do takového veřejného čtenářského deníku.

Příběh začíná zrozením neutronové hvězdy s neuvěřitelně silnou gravitací. Hvězda se otáčí pětkrát za sekundu a míří vesmírem přibližně ve směru naší sluneční soustavy. Záhy se na jejím povrchu začne vyvíjet život, a to neuvěřitelným tempem. Lidé neutronovou hvězdu zpozorují, dají jí jméno Dračí vejce a letí ji prozkoumat. Během snímkování povrchu objeví posádka Drakobijce – průzkumné lodi – inteligentní život, se kterým naváže kontakt. Bohužel dorozumívání znesnadňuje skutečnost, že čílům (rase žijící na Dračím vejci) ubíhá čas přibližně milionkrát rychleji. Každá lidská hodina jsou pro ně desítky let.

Jedná se pochopitelně o science fiction, a v knize je dost obojího – jak vědy, tak fikce. Autor popisuje množství teorií a pracuje s vědeckými termíny, které jsou pro nezasvěcené mnohdy nesrozumitelné či matoucí. Nemůžu o sobě říct, že jsem nějaký vědec či fyzik amatér. Mám sice encyklopedii o vesmíru a občas se mrknu na pár dokumentů, ale abych porozuměl všemu, o čem se píše ve Dračím vejci, je to zoufale málo. Poctivě jsem ty pasáže četl a snažil se z nich alespoň přibližně vydedukovat, co je tím myšleno. Počítejte s tím, že pokud k vesmíru a vědě nemáte vstřícný vztah, bavit vás to podle všeho nebude.

Přesto, že se Forward drží teorií a všechno má pravděpodobně vědecky podloženo, jeho fantazie se doslova utrhla z řetězu a civilizaci na Dračím vejci popisuje se vším všudy. Rasa čílů je neobvyklá a originální, už jen když si uvědomíme, že existuje v prostředí, kde je gravitace šedesát miliardkrát silnější než gravitace pozemská. Autor myslel na všechno a promyslel život v těchto podmínkách do nejmenších detailů.

Kniha bohužel trpí roztříštěností děje na úseky, kde se popisuje dění na palubě Drakobijce a části, ve kterých se ve stejném čase odehrává dění na povrchu Dračího vejce. Pochopitelně rasa čílů za tu dobu prodělá bouřlivý vývoj a jsme na poměrně malé ploše seznámeni se spoustou postav a událostí. Je to jako listovat učebnicí dějepisu. Je to logické, autor přece nemůže popsat každou menší událost nebo se za těchto podmínek věnovat každé postavě od narození až do smrti. Přesto mi přišlo, že děj skáče příliš násilně. Také bylo občas cítit, že Forward si není příliš jistý v citlivých pasážích, kde má jít o emoce. Nepůsobí to trapně nebo neohrabaně, jen je to občas trochu chladné.

Konec je zajímavý a pravděpodobně nejlepší, s jakým mohl autor přijít. Nikdy totiž nedojde k velké zápletce, která by se táhla celým příběhem. Jde o postupné zkoumání a dorozumívání se dvou civilizací, jež si jsou blízko vzdáleností, ale gravitace a čas jde proti nim.

80% – Čistokrevná sci-fi s velkou porcí vědy. Pokud jste technický typ, knihu vám doporučuji. Bude se vám asi hodně líbit. Pokud vám fyzika a vesmír nesmí do domu, tak se poohlédněte po něčem jiném.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat