Pravopis je důležitý, ale příběh na něm nestojí. Od čeho je tu editor? [TIP #6] [náhledový obrázek]

Pravopis je důležitý, ale příběh na něm nestojí. Od čeho je tu editor? [TIP #6]

Předtím, než se pustíš do serióznějšího psaní, zkus objektivně zhodnotit, jak na tom jsi s pravopisem. Pokud jsi ve škole měl z diktátů čtyřky, tak pravděpodobně nebudeš bůhvíjaký češtinář. To ale neznamená, že nemůžeš být dobrý vypravěč. Každopádně o sobě nesmíš mít nějaké zkreslené představy.

Jak se dá s pravopisem účinně bojovat? Tak předně – musíš číst, číst a zase číst. Čtení je hezkou nenásilnou cestou, jak do sebe pravidla pravopisu dostat. Přiznám se, že si nepamatuji vyjmenovaná slova a dal bych dohromady stěží třetinu. Ale už roky jsem v nich neudělal chybu. Prostě je mám nějak zakódovaná v paměti a v potřebnou chvíli mi „naskočí“.

Když nevím, tak googlím. Nejsi si jistý nějakým výrazem, pravidlem, s/z a podobným věcem? Není nic jednoduššího si to vyhledat a ověřit. Klidně i opakovaně, dokud si tím nejsi jistý.

Jan Konečný - TIP #6 - Pravopis je důležitý

Najdi si někoho, kdo to po tobě bude číst. Betačtenáři, jak se jim obvykle familiérně říká, jsou velice důležití a jsou neocenitelnou pomocí. Najít někoho, kdo je ochotný tvoje texty číst, přispět radou, konstruktivní kritikou a dokáže opravit pravopis, může být těžké. Jestli píšeš žánrovou literaturu (detektivky, sci-fi, zamilované příběhy), pravděpodobně by neměl mít betačtenář k onomu žánru odpor. Nemusí ho milovat; to zase bývá na škodu. Stačí, když mu není proti srsti. Počítej s tím, že lidi bývají většinou hodně zaměstnaní. K tvému textu se nedostanou hned.

Můžeš spoléhat na samotný software, který obsahují kontrolu pravopisu, ale je to spíše taková kontrola při překlepu. Pokud ti chybí základní cit pro pravopis, tak s automatickou kontrolou kolikrát vytvoříš nové, nevídané chyby. To mi věř.

Pokud jsi na tom s pravopisem nevalně, stojí taky za úvahu absolvovat v tomhle směru nějaké školení.

Rozhodně ale věnuj zvýšenou pozornost pravopisu při komunikaci a při prezentování svého textu. Není nic trapnějšího, než napsat zprávu do nakladatelství, která obsahuje hrubky. Stejně tak, pokud chceš, aby tvůj text četla a hodnotila široká veřejnost na internetu. Když se ztratí pár čárek, prosím, není to tragédie. Ale plést si tvrdé a měkké i není dobrou vizitkou.

Během psaní se tím nemusíš trápit. Zbytečně si nekontroluj každé slovo, jen se tím budeš zdržovat. Soustřeď se na vyprávění příběhu, na dialogy, na popisované situace. Po dopsání bude dost času na to, text projít a opravit. Ať už tu opravu budeš dělat ty sám, tvoji betačtenáři nebo editor v nakladatelství, který je za to placený.

P.S. Část úspěchu Ernesta Hemingwaye prý tkvěla v jeho editorovi, který mu pomáhal. Sám Hemingway údajně tvrdil, že první verze jsou dobré tak akorát pro psa.

Předchozí tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat