Posunuj příběh kupředu. Napiš každý den alespoň kousek. [TIP #2] [náhledový obrázek]

Posunuj příběh kupředu. Napiš každý den alespoň kousek. [TIP #2]

Miluju ty chvíle, kdy člověk jenom sedí a v hlavě se mu utváří nový námět. Ten proces je většinou poměrně nekontrolovatelný – neumím určit nebo přesně definovat, odkud se to bere. Jediné, co můžu dělat, je zbavovat se motivů a postav, které se mi nehodí. Je to jako přehrabovat se v krabicích s harampádím a vybírat si jen to, co k sobě pasuje.

Pak je tu ovšem další fáze, kdy musíte ten úžasný a s lehkostí stvořený námět přetavit v text. Musíte jej nějak sdělit světu. Je to zdlouhavé a těžkopádné a vůbec to nejde tak snadno, jak to zpočátku vypadá. Vyplnění všech prázdných vynechaných míst (a námět jich může obsahovat nepočítaně) stojí spoustu úsilí a není divu, že se člověku do toho častokrát moc nechce. Počáteční nadšení a energie se bohužel vyčerpá velice rychle.

002-Posunuj-pribeh-kupredu

Snažte se neustále posunovat příběh kupředu. I ve chvílích, kdy zrovna nepíšete, zkuste přemýšlet o čem bude další kapitola. Co postavy řeknou? Kterým směrem se příběh vydá? Každý den byste měli napsat alespoň něco málo, co by popostrčilo Vaše hrdiny k cíli. Že to není tak jednoduché? Mám několik rad, které by Vám mohli pomoci.

1. Určete si denní limit

Stanovte si, kolik slov každý den napíšete nebo jak dlouho se budete psaní věnovat. Pozor abyste nepřecenili své schopnosti, špatně by to dopadlo!

2. Zapisujte si postup

Vezměte si nějaký malý papírek nebo třeba i diář a pište si, kolik jste každý den napsali. Přičítejte počty slov a dívejte se jak to číslo narůstá. Papírek si dejte na viditelné místo nebo se dívejte do diáře, ať si udržíte motivaci.

3. Zapište si dosavadní stav

Někam na nástěnku nebo na ledničku si umístěte papír s názvem Vaší knížky nebo povídky a připište pod něj kolik stránek máte napsaných. Bude Vás to nutit, aby jste dlouho neustrnuli na stejném počtu stran a budete se snažit to číslo zvýšit.

Častokrát stačí napsat jen pár vět některou volnou chvíli během dne a už má člověk lepší pocit. Zkrátka, pokud chcete být spisovatelem, musíte psát a musíte psát každý den. Čím dříve se k tomuto stavu dopracujete, tím lépe.

Předchozí tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat