Občas mívám období, kdy se nedokážu přinutit k soustavné práci a jsem strašně roztěkaný. Nedokážu se soustředit a odbíhám k Twitteru, Facebooku, neustále si kontroluji e-maily nebo čtu něco na Wikipedii a podobně.
V konečném důsledku je to strašně deprimující a když jdu spát, tak si uvědomuju, kolik věcí jsem měl ten den v plánu a kolik jsem jich nestihl. Většinou mi pomohla technika pomodoro. Nevím, kdo ji vymyslel (jestli staří číňané nebo je to vynález moderní doby a je mi to docela jedno), ale hlavně, že funguje.
V čem to spočívá? Je to úplně jednoduché. Stačí si rozdělit čas na úseky, kdy pracujete a kdy odpočíváte. Pracovní úseky jsou samozřejmě delší (doporučuje se 25 minut) a časy přestávek na protažení nebo odskočení k sociálním sítím kratší (ideálních 5 minut). Po určitém počtu bloků práce/přestávka je lepší udělat přestávku delší, například 20 minutovou. Ubíhající čas by měl být vidět nebo by měl být přítomen nějaký zvuk při přechodu z jednoho úseku do druhého.
Minule, když jsem zaváděl pomodoro, nainstaloval jsem si na to aplikaci do mobilu, který občas používám a nevolám z něj. Teď jsem se rozhodl, že si vytvořím jednoduché pomodoro do MP3 přehrávače (Cowon J3), který podporuje flash – formát SWF. Má ovládání, které pochopí každý. Delší přestávka je nastavena každých pět bloků a výchozí časy jsou nastaveny následovně: 25 minut blok práce, 5 minut přestávka, delší přestávka 15 minut.
Pomodoro můžete využít zde na adrese: www.jankonecny.cz/pomodoro, nebo si stáhněte SWF soubor a použijte ho v případě, kdy nebudete mít připojení k internetu. Prográmek nestahuje z internetu žádná data.
Pravděpodobně jej nebudu aktualizovat a vylepšovat, ale pokud by někdo přeci jen moc chtěl přidat nějakou hodně důležitou funkci, můžu se k tomu ještě vrátit.