Neustále doplňuj šuplík novými nápady. Čistý stůl = prázdná hlava. [TIP #14] [náhledový obrázek]

Neustále doplňuj šuplík novými nápady. Čistý stůl = prázdná hlava. [TIP #14]

Každý spisovatel potřebuje svůj vlastní šuplík. Pečlivě opečovávaný, pokud možno. Neváhej a pořiď si taky nějaký. Nemusí jít přímo o fyzický šuplík ve stole nebo ve skříňce; může to být jakékoli místo, kde se dají odkládat nápady.

Pro takové účely využiješ třeba nějaký zápisník, krabici od bot plnou papírků, složku v počítači (tady musím zdůraznit slovo „ZÁLOHOVAT“ – není nic horšího, než když člověk přijde o data) nebo šanon někde na polici. Najdi si způsob, který ti bude vyhovovat. Je úplně jedno, jestli si budeš některé věci kreslit jako diagramy, myšlenkové mapy, čmárat si jen tak od ruky nebo si vypracuješ přesnou osnovu. Každý proud inspirace stojí za zaznamenání.

Jan Konečný - Neustále doplňuj šuplík novými nápady - TIP #14

Ze začátku jsem se snažil své nápady udržet v paměti a nikam jsem si je nezapisoval, ale byla to velká chyba. Některé jsem asi zapomněl a postupem času se mi vytratily z hlavy. Nemluvě o tom, že jsem se za chvíli cítil, jako když nesu misku po okraj naplněnou vodou. V takové situaci se pochopitelně při sebemenším rozptýlení trocha vody vylije. Stávalo se mi, že když jsem ve volné chvíli vymyslel detaily nějakého příběhu, tak jsem je potom zapomněl, když jsem musel uvolnit paměť pro jiné věci. Třeba nákupní seznam. Zní to bizarně, ale občas to tak skutečně bylo. Nejlíp to vystihuje jeden citát od Komenského: „Chtít svěřovat věci pouhé paměti znamená je zapisovat do větru, protože naše paměť je prchavá, přijímá mnoho věcí, ale hned je zase pouští a ztrácí, není-li podporována zábradlím písma. Zapisuj si všechno co je pro tebe nové, o čem soudíš, že je krásné a že se ti může někdy hodit.“

Nasměruj svou inspiraci na odkladiště námětů, kde bude čekat, až přijde její chvíle. Ta mrška je totiž nevypočitatelná a většinou nečeká až dopíšeš, co máš zrovna rozpracováno. Přichází nahodile a nepozvána, ale nevyplácí se nechat ji stát přede dveřmi. Pokaždé ji alespoň usaď do čekárny. Příště by totiž nemusela přijít vůbec.

Notes - jeden z šuplíků na nápady
Notes – jeden z mých šuplíků na nápady

A proto měj po ruce nějaký šuplík a neustále jej doplňuj, neustále si do něj ukládej své nápady. Pak se ti nestane, že nebudeš mít, do čeho by ses pustil. Nějak si nedokážu představit tu prázdnotu po dopsání příběhu, kdy nevím, co dalšího začít psát. Obávám se ale, že časem to přijít může. Takže si během práce na povídkách a knížkách odkládám stranou všechny náměty, které se mi v hlavě urodí a už se těším, až se k nim dostanu a jeden po druhém zpracuji.

Spisovatelé by nikdy neměli mít čistý stůl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat