Nekochej se úspěchy příliš dlouho – Jsou to odrazové můstky, ne půldenní zastávky [TIP #15] [náhledový obrázek]

Nekochej se úspěchy příliš dlouho – Jsou to odrazové můstky, ne půldenní zastávky [TIP #15]

Koho by nepotěšil úspěch? Hýčkáte si svoje dílo, věnujete mu spoustu času a energie a ono se může lehce stát, že nikoho nebude zajímat. Když začínáte, je to velice časté a řekl bych, že i pravděpodobné. Proto není divu, že každá pochvala a uznání dokáže povzbudit.

Je velice snadné se opájet úspěchy, ať jsou jakkoli (ne)výrazné, ale je to jen ztracený čas. Všechny ty okamžiky, kdy tě někdo plácá po ramenou, jsou příslovečně prchavé jako nic jiného. Nepředstavují cíl, kam by měl člověk směřovat.

Jan Konečný - Nekochej se úspěchy příliš dlouho - TIP #15

Někdy jsem se přistihl, jak jen čekám, až mi někdo na sociálních sítích odklikne, že se mu můj text líbí. Když jsem si uvědomil, co vyvádím, rychle jsem s tím přestal a ještě jsem sám sobě vynadal. Jde o prokrastinaci ve své nejčistší podobě. Neměli bychom psát pro uznání nebo jednotlivé úspěchy. Alespoň ne do té doby, než budeme měřit úspěch penězi a psaní bude naším povoláním. Tam už jsme na výsledku naší práce existenčně závislí a bohužel musíme jít občas na ruku publiku. Nebo máme štěstí a naše umělecké ambice jsou kompatibilní s vkusem dostatečně velké obce čtenářů.

Ať už na začátku píšeme z jakéhokoli důvodu, žádnou pochvalu bychom si neměli prohlížet příliš dlouho. Není zbožňování hodným exponátem. Je ukazatelem na naší cestě, který nám říká, že jdeme správně, ale že bychom se neměli zastavovat a pokračovat dál. Vnímej především samotnou cestu jako důležitou. Vždycky je totiž před tebou a táhne se do nekonečna. Nikdo neví, co na ní potkáš. Ale pokud ti přijde zajímavá a občas zavadíš o nějakou šipku, která potvrdí tvůj směr, neměl bys z ní scházet.

Takže protáhnout prsty, nabrousit tužky a do práce! Příběhy čekají na to, aby je někdo odvyprávěl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat