Můj „psací stroj“ [náhledový obrázek]

Můj „psací stroj“

Mým hlavním „psacím strojem“ je již několik let netbook Acer Aspire One. Není to žádný zázrak a spousta lidí by na něho asi ani nesáhla, natož na něm naťukala tolik textu co já, ale mně vyhovuje. Snažím se psát všude, kde to jde. A když jsem psal „Holčičku“, tak jsem ocenil, že je Acer docela skladný a přenosný.

acer-aspire-one_celek

acer-aspire-one_baterka

Nedávno jsem mu dopřál upgrade ve formě nové baterky, která má trojnásobnou kapacitu a tomu odpovídá i výdrž (přibližně 9 hodin). Jako operační systém mám na něm nainstalovaný Linux Ubuntu a jsem s ním spokojený. Vzhledem k tomu, že na notebooku opravdu jenom píšu a občas zavítám na internet, tak není důvod aby uměl něco speciálního. Využívám textový editor LibreOffice Writer. Není to z nějakého určitého důvodu, neupřednostňuji nějakou jeho funkci, bez které bych se neobešel. Snad jediná věc, která se mi zdá praktická, je přehled kapitol. Můžu tak rychle přeskakovat mezi kapitolami a ověřovat si, co jsem již čtenáři sdělil v předchozím textu. To je docela praktické a možná to umí i jiné textové editory; už je to dlouho, co jsem to zkoumal. Ale jinak bych dokázal fungovat i na jiném softwaru.

glofiish-m-700

Ohledně dalších přístrojů, na kterých jsem něco málo napsal bych mohl zmínit například PDA (zkratka pro obstarožní smartphone) glofiish M700 s hardwarovou klávesnicí. Nebyla to špatná mašinka a zpočátku jsem s ní byl hodně spokojený. Bohužel zastarala hodně rychle, klávesnice byla trochu tužší, ale hlavně se při psaní hodně zadrhávala a vynechávala písmenka, což bylo dost otravné. Člověk se musel častokrát vracet a opravovat po sobě napsaný text. Přesto jsem na ní napsal docela dost recenzí pro můj filmový blog Filmové vesmíry.

samsung-galaxy-y-pro-duos

V současné době ještě využívám Samsung Galaxy Y Pro Duos (taky s hardwarovou klávesnicí). Psaní je na něm rozhodně plynulejší než v případě M700, bohužel výkonově je na tom Samsung velice bídně.

Patrně jsem zklamal všechny, kteří očekávali, že používám na psaní nesmírně sofistikované nástroje a programy. 🙂 Na mou duši – není tomu tak. Moje nástroje jsou úplně obyčejné, řekl bych až primitivní v porovnání s ostatními kreativci.

Před lety jsem sice hledal lepší textový editor vhodný pro psaní povídek nebo knížek, avšak pokaždé jsem narazil na něco, co mi nevyhovovalo nebo naopak co mi chybělo. Nedokázal jsem říct, jestli by mi ty programy práci usnadnily nebo zpřehlednily. Takže zůstávám u obyčejných kancelářských programů (OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i Google Docs) a snažím se moc nepátrat po všech super funkcích, abych nezabředl do zbytečností. Důležitý je text, ne typ písma, stíny nadpisů a podobné nesmysly. Věřte mi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat