Měj otevřenou hlavu. Sbírej motivy, prohlížej obrazy, poslouchej, jak lidi mluví. [TIP #9] [náhledový obrázek]

Měj otevřenou hlavu. Sbírej motivy, prohlížej obrazy, poslouchej, jak lidi mluví. [TIP #9]

Když jsem chodil na základní školu, výtvarnou výchovu (familiérně jsme tomu předmětu říkali výtvarka) nás učil vystudovaný malíř. Po většinu času byl, jak to říct, poměrně zvláštní. Nebo se nám to tenkrát tak připadalo. Vyprávěl nám historky ze života a k výuce přistupoval svérázným způsobem. Spousta jeho bonmotů a rad do života mi v paměti utkvělo dodnes.

Vzpomínám si, jak nám vysvětloval, že jako malíř musíte jít někam ven a tam nasát atmosféru. Doslova jako houba, říkal. A pak to ze sebe při malování na plátno vymáčknout. Aby všechny barvy a tahy štětcem vycházely z toho, co jste do sebe dostali a odnesli si z procházky domů.

S psaním je to úplně stejné. Čerpej inspiraci, nasávej ji do sebe a ukládej si ji na místo, kde ji potom snadno najdeš. Do paměti se ti toho vleze hodně, ale lepší je zvolit nějaký způsob trvalejšího charakteru. Hodně dlouho jsem se spoléhal jen na svou paměť, ale postupem času to bylo čím dál tím víc vyčerpávající. Ty nápady se začaly přetlačovat a nebylo snadné je udržet pohromadě. A proto ti můžu jen doporučit – piš si poznámky, čmárej si do sešitů a nebo si třeba vezmi foťák a zachycuj s ním momenty, které tě zaujmou.

Jan Konečný - TIP 9 - Měj hlavu otevřenou

Mám u sebe v počítači složku, kam si ukládám všechny zajímavé obrázky, na které na internetu narazím. Většinou jde o fotky starých opuštěných budov, lesů utápějících se v mlze a podobných strašidelných scén. K tomu si ještě píšu poznámky do několika sešitů. Až nebudu vědět, do čeho se pustit, stačí zalistovat.

Ale inspirace se dá čerpat nejen na procházkách. Když se kolem sebe rozhlédneš a věnuješ tomu nějaký ten čas, objevíš spoustu věcí, které stojí za pozornost.

Pokud chceš psát živoucí dialogy a opravdové postavy, pozoruj, jak lidi jednají, co vytváří, o čem mluví.

Čti dobré i špatné knihy. Dobrými knihami se inspiruj, u těch špatných poznáš chyby, kterým je radno se vyhnout. Pátrej po tom, proč jsou některé příběhy populární. Ale nesnaž se je záměrně kopírovat. Pokud tomu, co vyprávíš, nebudeš věřit, čtenáři to poznají.

Ve skutečnosti jsem odložil jen málo rozečtených knížek a zřídka jsem přeskakoval nudné pasáže. Myslím si, že odložit knížku nebo přestat sledovat film bys měl až v okamžiku, kdy je opravdu nudný a už si z něho nemůžeš vzít nic dalšího, co by z tebe udělalo lepšího vypravěče. A ano, tento okamžik bývá většinou o kus dál, než první nutkání, kterému je radno odolat a dát tomu ještě šanci.

Pokud to se psaním myslíš vážně, musíš se stát sběratelem. Rozhlížej se kolem sebe a hledej cokoli, co stojí za to si zapamatovat. Čím více si nabereš z tohoto světa, tím živější budou světy tvoje.

Předchozí tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat