Je dobré stanovit si limity. Ale pokud je někdy nesplníš, netrap se a začni znovu. [TIP #10] [náhledový obrázek]

Je dobré stanovit si limity. Ale pokud je někdy nesplníš, netrap se a začni znovu. [TIP #10]

Ve druhém tipu jsem psal o tom, že jako spisovatel musíš napsat každý den alespoň kousek. Příběh se tak bude neustále posunovat kupředu až ke zdárnému konci. Je docela praktické stanovit si limity, kolik bys toho měl(a) za den napsat.

Stejně tak není na škodu určit si limit v počtu ročně zpracovaných povídek nebo něco podobného. Průběžné plnění takového plánu je poměrně povzbuzující a hlavně budeš za sebou vidět výsledky.

Je tu ale nebezpečí, že přeceníš své síly nebo se ti prostě jeden den nebude do ničeho chtít. Na takový den má právo každý. Není to nic neobvyklého. Prostě na čas sjedeš z cesty a vykolejíš. To nevadí a nemá cenu se tím nějak víc trápit. Důležité je včas si to uvědomit a co nejrychleji posadit ten svůj vlak zpátky na koleje. Můžeš popřemýšlet i o tom, jestli by ti neprospělo limit o trochu snížit. Nezní to moc dobře, co? Snížit svoje limity. Ale je lepší, když se budeš něčemu věnovat soustavně s laťkou posazenou o trochu níž, než tu laťku dvakrát týdně shazovat a pak ji zase vracet zpátky.

Všechno by se mělo dělat s rozmyslem a ne zbrkle. Stejně je to s psaním knih. Jak napsat knihu se „naučíš“ ve spoustě kurzů, ale praxe tě stejně vyškolí.

Jan Konečný - 010 - Je dobré si stanovit limity

Ještě bych chtěl upozornit na jednu věc. Nezaměňuj limit s cílem. Když si řekneš, že každý týden napíšeš povídku, je to limit. Když si umíníš, že do dvou let si psaním vyděláš první milion, je to cíl. Avšak cíle jsou zrádné. Slyšel jsem spoustu pohádkových příběhů, jak ten který úspěšný člověk měl cíl, šel za ním a hle! Dnes je tu obdivovaný milionář. Ale na každého z těch, kteří cíle dosáhli, jsou tu stovky a tisíce lidí, kterým se to nepodařilo. Asi nebyli tak dobří, nesnažili se tak usilovně, nebo měli prostě smůlu. V každém případě ale byli zklamaní, otrávení a možná se svého snu úplně vzdali.

Na druhou stranu limit není nějakou metou, horou na kterou máš vyšplhat. Limit je něco, co by tě mělo udržet na cestě. A co tě na té cestě potká, záleží jen na tobě.

Předchozí tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat