Drž se hlavní zápletky. Příliš mnoho motivů zadusí ten důležitý [TIP #12] [náhledový obrázek]

Drž se hlavní zápletky. Příliš mnoho motivů zadusí ten důležitý [TIP #12]

Při vyprávění příběhů o nich často uvažuji jako o provaze nataženém mezi dvěma body. Mezi začátkem a koncem. Ten provaz může být různě silný, někdy se o něm dá říct, že je to pevné lano, jindy jenom tenký provázek nebo slabá nitka.

Čtenář by se jí měl chytit (dřív než knihu otráveně odloží) a ona by jej měla provést celým dějem až do konce. Musíš jej nalákat, aby se provazu chytil a nechtěl se ho vzdát do té chvíle, až přečte poslední stránku. A pokud ani poté se nebude chtít vzdát světa, do kterého jsi jej zavedl, a bude vyžadovat další díl, tak máš opravdu vyhráno.

A proto je dobré neustále myslet na to, že dějová linka musí být čitelná. Síla hlavní zápletky, motiv ženoucí hrdiny vpřed příběhem, je tloušťka onoho provazu mezi začátkem a koncem. Silné motivy udrží po hromadě epický příběh, naopak ty slabé vystačí na krátkou novelu nebo povídku.

Jan Konečný - TIP 12 - Drž se hlavní zápletky

Aby byl děj zajímavější a živější, vyzdob ho podle svého uvážení různými vedlejšími zápletkami. Pověs na příslovečný provázek ozdoby, abys zaujal. Ovšem je třeba s ozdobami šetřit. Vždycky, než něco vložíš do příběhu, měj po ruce dobrý důvod, proč to děláš. Umořit při psaní knihy hlavní zápletku spoustou „kudrlinek“ není nic těžkého. Nit se potom může přetrhnout, čtenář se v ději ztratí a nakonec to tvému vyprávění jen ublíží místo toho, abys jej vylepšil.

Nedávno jsem dočetl knihu Dobrá znamení, kde autoři na příběhovou linku navěsili opravdu hodně lákadel. Spousta pasáží pak působí jen jako exhibice jejich schopností jak ozvláštnit vyprávění a děj to vůbec nikam neposunuje. Dělá to z něj cirkus, který se úporně snaží čtenáře zabavit, zatímco on by rád zase vyrazil na cestu a dozvěděl se, co bude dál.

Najít nějaký klíč, osvědčený způsob, jak vybalancovat množství motivů, si musíš ty sám. Někteří autoři vypravují hodně rozmáchle a podrobně, jiní jdou přímo k věci. Můžeš psát, jakým stylem chceš, ale buď připraven přijmout kritiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat