Buď svým kritikem. Posuzuj svoje nápady, pochybuj o nich, jedině tak je někam posuneš. [TIP #13] [náhledový obrázek]

Buď svým kritikem. Posuzuj svoje nápady, pochybuj o nich, jedině tak je někam posuneš. [TIP #13]

Jednoho dne se ti v hlavě urodí nápad; možná se ti jich v hlavě rodí spousta, možná je jich jen pár do roka. Může to být námět na veselou, smutnou nebo napínavou historku. Co s ním uděláš? Co by tě mělo napadnout jako první věc?

Mělo by ti blesknout hlavou, jestli je dost dobrý. Každý nápad by měl být podroben kritice. Bez milosti. Měl bys jej zkoumat. Nahlížet na něj z více stran. A teprve potom, když ustojí všechno to dotěrné šťourání, tak o něm můžeš říct, že je dobrý. Pokud se vynoří připomínka, která tvůj nápad vyvede z rovnováhy, máš jen dvě možnosti. Upravíš svůj nápad tak, aby daná námitka přestala platit a stala se bezpředmětnou – například posílíš motivaci svého hrdiny (princ dostane k princezně i půl království). Nebo je na čase celý námět shodit ze stolu a začít vymýšlet nový. Spousta mých nápadů, které jsem vymyslel a začal psát, když jsem byl kluk, nakonec skončila v koši. Většinou jsem je ani nedopsal.

Bohužel, někteří lidé na svých nápadech až příliš lpí. Zažil jsem situace, kdy se ignorovaly docela základní námitky, a musím říct, že to bylo občas komické, ale většinou především trapné. Není dobré, brát své nápady moc osobně. Buď připraven je shodit ze stolu. Neomlouvej je, neschovávej je před kritikou. Hlavně ne před svou vlastní. Ty máš být svým kritikem, který stojí v první řadě.

Jan Konečný - TIP #13 - Buď svým kritikem

Zní to strašně jednoduše. Ale kdyby se toho všichni drželi, tak existují jen dokonalé knihy. Otázka „Jak napsat dokonalou knihu?“ by byla vyřešena. Jenže ono to tak většinou nefunguje. Jsou autoři, kteří své nápady před kritikou brání a všechny námitky se jim zdají malicherné a vyřešené. A pak jsou autoři, kteří ví, že jejich nápad není z nejlepších, ale přesto jim přijde dostatečně dobrý na to, aby na něm začali pracovat. Potom už záleží jen na čtenářích, co všechno jsou ochotni autorovi odpustit.

Ale hned za múzou, jež přináší nápady, by měl stát kritik v nažehleném obleku, brýlemi a velice přísným pohledem. Ve skutečnosti může být rozverný, veselý, smutný či bázlivý (nebo dokonce naoko šílený), avšak za každé situace by měl vědět, co dělá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat