Aktualizace blogu a zádrhel s MP3 přehrávačem Cowon J3

Dnes jsem aktualizoval stránku Má tvorba, kam jsem umístil úryvky ze svých dvou knížek a galerii s obrázky nakreslenými na MP3 přehrávači Cowon J3. Tento korejský kousek techniky je docela dobré zařízení – tento typ už se bohužel neprodává, ale možná se dá sehnat na Aukru nebo v bazarech.

Cowon J3Cowon J3 má 3,3″ AMOLED dotykový displej (480×272 pixelů), zvládne všechny běžné audio i video formáty (nemá problém ani s českými titulky) a má 16 GB paměť, samozřejmě je přítomný i slot na micro SD kartu. Baterka vydrží poměrně dlouho, hudbu dokáže J3 přehrávat určitě více než 24 hodin nepřetržitě. Přehrávač funguje na systému přímo od Cowonu – nejde o Android nebo něco podobného. Sice reaguje svižně, ale na druhou stranu se musíte rozloučit s Google Play nebo podobným zdrojem her a aplikací. A co víc, do přehrávače nijak nedostanete internet, nemá totiž Wi-fi a ani po kabelu se nepřipojíte. Ale zas tak mi to nevadí.

Zádhel s aplikací Notepad

Možná se někdo potkal s podobným problémem a tohle by mu mohlo pomoci. 😉

Cowon J3 má i velice jednoduchou aplikaci na kreslení, která se jmenuje Notepad. Prográmek obsahuje 40 volných obrazovek, do kterých můžete kreslit tužkou, fixou, štětcem s hodně omezenou barevnou paletou. Ale je to dobrý způsob, jak si ukrátit dlouhou chvíli.

Když jsem chtěl nakreslené obrázky uložit do počítače, přišel jsem na to, že je aplikace ukládá do formátu NPD. V adresářové struktuře Cowonu jsou uloženy zde: /System/Notepad -> soubory „Notepad0.NPD“, „Notepad1.NPD“ atd.

Co je to sakra formát NPD? Google hledání s jednoduchou frází „NPD format“ skončí na stránce, kde se píše o „Netrosoft Presentation document“, což je na první pohled nesmysl. Teprve po chvíli hledání na ruských stránkách jsem došel k řešení. Jde o formát, který dokáže otevřít Photoshop jako Photoshop RAW (klidně přejmenujte koncovku na RAW). Pak je při otvírání nutné nastavit tyto parametry: velikost: 272 x 388, kanály: 3, zatrhnout interlived, přeskočit hlavičku 14 bytů.

Hodně mi to pomohlo, už jsem by připravený na to, že budu MP3 přehrávač snad skenovat ve skeneru nebo fotit obrazovku mobilem. Což by bylo dost nepraktické. 😉

Počítám, že tento postup bude fungovat i u novějších „Cowonů“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
Jan Konečný - Holčička v temnotě ztracená

strašidelná fantasy pro děti, co se nebojí, a pro dospělé s fantazií

objednat